CONCERT DIARY (back)
If you are performing any of my compositions and/or organising any performances of them, please be so kind as to let me know all the relevant details for inclusion in this section. Contact richard (at) furtlogic (dot) com

2 October 2017, Biennale, Venice
life-form 
Arne Deforce, cello; RB, electronics

17 May 2017, WDR, Cologne
natural causes I-IV (first performance)
Musikfabrik (+ works by Gavin Bryars, Harrison Birtwistle, Anthony Braxton)

5 April 2017, National Sawdust, Brooklyn, NY
air
Miranda Cuckson, violin (+ works by Ferneyhough, Wolpe, Carter, Wang Lu)  

24 March 2017, Belgrade
cyme (first performance of solo version)
Milana Zarić, harp (+ works by Shostakovich, JS Bach and others)

18 March 2017, Castelo Branco, Portugal
fold
Ensemble L'Imaginaire: Philippe Koerper, soprano saxophone (+ works by Andrea Sarto, Nicolas Mondon, Eric Maestri, Francisco Huguet)

17 March 2017, Guarda, Portugal
fold
Ensemble L'Imaginaire: Philippe Koerper, soprano saxophone (+ works by Andrea Sarto, Nicolas Mondon, Eric Maestri, Francisco Huguet)

11 February 2017, 19.00, Spectrum, New York
tegmen (first performance of solo version), epiphyte 
Lester St Louis, cello; Lawrence de Martin, sound projection

5 February 2017, 18:00, Theaterhaus, Stuttgart
everything has changed / nothing has changed (first performance)
SWR Symphonieorchester conducted by Peter Rundel (+ works by Johannes Schöllhorn and Klaus Ospald)

20 December 2016, Round Reading Room, Alex Design Centre, Swansea
tendril (Milana Zarić, harp; RB, electronics); improvisation (Milana Zarić & RB + Rhodri Davies, Jenn Kirby)

29 November 2016, SKC, Belgrade
close-up (first complete performance)
Ensemble Studio6 with RB

27 November 2016, Dresden
lens
ELISION

25 November 2016, 21.00, Studio M, Novi Sad
lens, codex III
ELISION with RB (+ works by Matthew Sergeant, Aaron Cassidy, Timothy McCormack)

24 November 2016, 21.00, Artget Gallery, Belgrade
Aurora, codex XVI
ELISION with RB, Manja Ristić, Ivana Grahovac (+ works by Liza Lim and Aaron Cassidy)

4 November 2016, Eindhoven, more details tba
wake
Ensemble Modelo62 conducted by Ezequiel Menalled (+ works by Francisco Lopez, Martin Matalon, Thomas Bensdorp)

19 October 2016, 13:10, Canterbury University
The light gleams an instant, interference, fold, Dying Words (II), Zungenentwurzeln, Katasterismoi, epiphyte
Ensemble L'Imaginaire

16 October 2016, 15:00, St Johns Smith Square, London
The light gleams an instant, interference, fold, Dying Words (II), Zungenentwurzeln, Katasterismoi, epiphyte
Ensemble L'Imaginaire

15 October 2016, 20:00, Leeds University
The light gleams an instant, interference, fold, Dying Words (II), Zungenentwurzeln, Katasterismoi, epiphyte
Ensemble L'Imaginaire

13 October 2016, 19.00, University of California, San Diego
abglanzbeladen/auseinandergeschrieben
Sean Dowgray (+ works by Josh Levine, Daniel Tacke, Jason Eckardt)

13 October 2016, lunchtime concert, Manchester University
The light gleams an instant, interference, fold, Dying Words (II)
Ensemble L'Imaginaire

8 October 2016, 20:00, BIS-Saal der Universität Oldenburg
Dying Words (II)
Keiko Murakami

7 October 2016, 20:00, St Giles Cathedral, Edinburgh
transmission
Diego Castro Magas (electric guitar), Aaron Cassidy (electronics) (+ works by Aaron Cassidy and Wieland Hoban)

2 October 2016, 11:00, Strasbourg
The light gleams an instant, interference, fold (first performance), Dying Words (II), Zungenentwurzeln, Katasterismoi, epiphyte (first performance)
Ensemble L'Imaginaire

12 September 2016, Tivoli Vredenburg (ICMC), Utrecht
wake
Ensemble Modelo62 (+ works by Francisco Lopez and others)

9 September 2016, Melbourne, more details tba
codex XVIII (first performance)
ELISION

? August 2016, Darmstädter Ferienkurse
codex I
Ensemble Schallfeld

13 July 2016, Rieti, more details tba
vale
Matteo Cesari, flute (+ works by Ferneyhough, Billone, Kourliandski)

13 July 2016, 18.00, Melbourne Recital Hall
lens
ELISION (+ works by Ferneyhough, Speak, Rodgers, Sergeant)

30 June 2016, Needle HQ, Santiago de Chile
codex I, codex XVII
Taller Ciclo (+ works by Nicolás Kliwadenko)

24 & 25 June 2016, Südufer, Freiburg
interference
Mariella Bachmann, contrabass clarinet/voice/kick drum (+ works by van der Aa, Essl, Sciarrino, Reich, Takemitsu and others)

18 June 2016, 20.30, Project(ion) Room, Brussels
codex V, codex XV
MaNaMa Ensemble (+ works by Sarah Nemtsov, Rebecca Saunders, Liam Flenady, Hanna Kölbel)

10 May 2016, Melbourne
Aurora, Hypnerotomachia
ELISION (+ works by John Rodgers, Aaron Cassidy, Matthew Sergeant and Alessandro Solbiati)

1 May 2016, Constellation, Chicago
Coïgitum
Fonema Consort (+ works by Lewis Nielson, Bethany Younge, Pablo Chin)

29 April 2016, Oberlin Conservatory
Coïgitum
Fonema Consort (+ works by Lewis Nielson, Bethany Younge, Pablo Chin)

29 March 2016, Lorne Watson Recital Hall, Brandon
interference
Lori Freedman, contrabass clarinet/voice/kick drum (+ works by Brian Ferneyhough, Raphael Cendo, Paolo Perezzani, Paul Steenhuisen, Lori Freedman)

23 March 2016, Chapelle historique du Bon-Pasteur, Montréal
interference
Lori Freedman, contrabass clarinet/voice/kick drum (+ works by Brian Ferneyhough, Raphael Cendo, Paolo Perezzani, Paul Steenhuisen, Lori Freedman)

21 March 2016, 14.00, Musikakademie, Basel
abglanzbeladen/auseinandergeschrieben
Christian Smith, percussion

21 March 2016, 17.30, Queensland Conservatorium of Music, Brisbane
aciculae
Katherine Philp, cello

18 March 2016, Holy Trinity Anglican Church, Edmonton (CA)
interference
Lori Freedman, contrabass clarinet/voice/kick drum (+ works by Brian Ferneyhough, Raphael Cendo, Paolo Perezzani, Paul Steenhuisen, Lori Freedman)

14 March 2016, 20.15, Nutshuis, Den Haag
inward; abglanzbeladen/auseinandergeschrieben
Oerknal Ensemble (+ works by Jesse Broekman, John Zorn and others)

12 March 2016, Spectrum East, Belgrade
nachtfalter (first performance)
Karolina Bäter, recorder; Milana Zarić, harp; Ivana Grahovac, cello

10 March 2016, 20.15, Splendor, Amsterdam
inward; abglanzbeladen/auseinandergeschrieben
Oerknal Ensemble (+ works by Jesse Broekman, John Zorn and others)

8 March 2016, Fox Cabaret, Vancouver
interference
Lori Freedman, contrabass clarinet/voice/kick drum (+ works by Brian Ferneyhough, Raphael Cendo, Paolo Perezzani, Paul Steenhuisen, Lori Freedman)

3 March 2016, Good Shepherd Center, Seattle
interference
Lori Freedman, contrabass clarinet/voice/kick drum (+ works by Brian Ferneyhough, Raphael Cendo, Paolo Perezzani, Paul Steenhuisen, Lori Freedman)

28 February 2016, Center for New Music, San Francisco
interference
Lori Freedman, contrabass clarinet/voice/kick drum (+ works by Brian Ferneyhough, Raphael Cendo, Paolo Perezzani, Paul Steenhuisen, Lori Freedman)

28 February 2016, Constellation, Chicago
interference
(Ensemble Dal Niente)

24 February 2016, Redcat, Los Angeles
interference
Lori Freedman, contrabass clarinet/voice/kick drum (+ works by Brian Ferneyhough, Raphael Cendo, Paolo Perezzani, Paul Steenhuisen, Lori Freedman)

15 February 2016, 20.00, Spectrum East, Belgrade
FURT

11 February 2016, 19.30, Holywell Music Room, Oxford
CHARON
Gleb Kanasevich, bass clarinet (+ works by Gleb Kanasevich, Olli Koskelin, Michael Finnissy, Rahilia Hasanova)

7 February 2016, 17.00, Theater De Regentes, Den Haag
wake
Ensemble Modelo62 conducted by Ezequiel Menalled (+ works by Francisco Lopez, Martin Matalon, Thomas Bensdorp)

6 February 2016, 20.00, Hundred Years Gallery, London
CHARON
Gleb Kanasevich, bass clarinet (+ works by Gleb Kanasevich, Michael Finnissy, Olli Koskelin, Rahilia Hasanova)

4 February 2016, Roulette, NYC
interference
Lori Freedman, contrabass clarinet/voice/kick drum (+ works by Brian Ferneyhough, Raphael Cendo, Paolo Perezzani, Paul Steenhuisen, Lori Freedman)

3 February 2016, Royal Conservatoire, Den Haag
tendril
RB + Milana Zarić (+ works by Takayuki Rai and others)

22 January 2016, 19.00, Arts Centre, Melbourne
Aurora
ELISION: Tristram Williams and Ben Marks(+ music by Evan Johnson)

17 December 2015, 20.00, Acker Stadt Palast, Berlin
strange lines and distances, quasicrystal, arboreal, Katasterismoi
(+ works by David Brynjar Franzson, Mathias Monrad Moeller, Oxana Omelchuk)

16 December 2015, 20.30, Korzo Theater, Den Haag
wake for 9 instruments, electronics and lighting (first performance)
Ensemble Modelo62 conducted by Ezequiel Menalled (+ works by Francisco Lopez, Martin Matalon, Thomas Bensdorp)

5 December 2015, Spectrum East, Belgrade
nervous system
improvisation

RB, Milana Zarić (electric harp/electronics), Samuel Dunscombe (bass clarinet) (+ music by Rebecca Saunders)

25 November 2015, Muzicka akademija, Zagreb
CHARON
Gleb Kanasevich, bass clarinet (+ works by Finnissy, Koskelin, Hasanova, Kanasevich)

17 November 2015, Auróra, Budapest
improvisation
RB, Milana Zarić (electric harp/electronics), Zsolt Söres (viola/electronics)

14 November 2015, 20.00, Amsterdam Bar & Hall, St Paul, MN
air
Miranda Cuckson, violin (+ works by Saariaho, Fujikura and others)

14 November 2015, 16.00, Kunstquartier Bethanien
codex XVI
Ensemble Progress & ensemble multiphon directed by Sylvia Hinz (+ works by Takemitsu, Oliveros, Hölszky, Cage, Kirby)

30 October 2015, CK13, Novi Sad
improvisation
RB, Susana Santos Silva (trumpet), Torbjörn Zetterberg (contrabass)

26 October 2015, Spectrum, NYC
vale
Richard Craig, flute (+ works by Evan Johnson, Brian Ferneyhough, Kristian Ireland)

17 October 2015, University of Manchester
EQUALE
+ works by Edgard Varèse and Kees Tazelaar

15 October 2015, Music Gallery, Toronto
interference
Lori Freedman, contrabass clarinet/voice/kick drum (+ works by Brian Ferneyhough, Raphael Cendo, Paolo Perezzani, Paul Steenhuisen, Lori Freedman)

24 September 2015, 20.00, National Theatre, Belgrade
trace
(as part of concert for piano and music boxes by Nada Kolundžija)

15 September 2015, Magacin Macura, Stari Banovci
improvisation
RB, Milana Zarić (electric harp/electronics), Paul Pignon (reeds), Kaja Farszky (percussion)

13 September 2015, Salamanca Electro-Acoustic Music Festival, Gifu City, Japan
life-form
Tomoki Tai, cello; RB, electronics
improvisation
Tomomi Adachi, voice/electronics; RB, electronics
(+ works by Tomomi Adachi)

12 September 2015, 21.30, Spectrum, NYC
air
Miranda Cuckson, violin (+ works by Carter, Ferneyhough and others)

10 September 2015, 19.30, East Carolina University, Greenville, NC
air
Miranda Cuckson, violin (+ works by Carter, Saariaho, Ferneyhough, Mackey, Chasalow and Xenakis)

2 September 2015, Greenhouse, Berlin
improvisation
BASCONSEMBLE: RB, Richard Scott (electronics), Olaf Rupp (guitar), Meinrad Kneer (bass), Steve Heather (percussion)

28 August 2015, Mulhouse
Evan Parker Electroacoustic Ensemble
Evan Parker, Peter Evans, Barry Guy, Paul Lytton, Okkyung Lee, Sam Pluta, Sten Sandell, Paul Obermayer, RB

18 July 2015, 16:00, Konfrontationen, Nickelsdorf
improvisation
RB (electronics), Jon Rose (violin), Meinrad Kneer (bass)

9, 10, 11 July 2015, SIRGA festival, Catalonia, times and programmes tba
life-form (with Arne Deforce)
codex XVII (with Schreck Ensemble, first performance)

24, 26 & 30 JUNE - RICHARD BARRETT @ SPECTRUM:
24 June 2015, 20.00, Spectrum, New York
Aurora, tendril, Katasterismoi, basalt, EQUALE, codex XII
TILT Brass, Milana Zarić, Christopher McIntyre, RB
26 June 2015, 20.00, Spectrum, New York
The Unthinkable, air, tendril, life-form (parts 3 & 6), codex III, improvisation
Miranda Cuckson, Lester St. Louis, Milana Zarić, Lori Freedman, RB
30 June 2015, 20.00, Spectrum, New York
knospend-gespaltener, CHARON, codex XVI, improvisation
Peter Evans, UIIU, Gleb Kanasevich, Milana Zarić, RB

22 June 2015, Universität Graz
basalt
Kevin Fairbairn (trombone)

20 June 2015, WDR Funkhaus am Wallrafplatz, Cologne
EARTH
Bruce Collings, trombone; Dirk Rothbrust, percussion

20 June 2015, Elisabethkirche, Berlin
EQUALE
Kees Tazelaar, sound projection

11 & 12 June 2015, 20.00, Acker Stadt Palast, Berlin
dying words (II)
Ute Wassermann (voice/flute)

11 June 2015, 17.30, Grosser Saal der Stadt-Akadmie, Basel
EARTH
Kevin Fairbairn (trombone), João Carlos Pacheco (percussion)

5 June 2015, 20.00, Minoritensaal, Graz
codex I
Ensemble Schallfeld

4 June 2015, 19.30, Chez Christine, Spalenberg 23, Basel
basalt
Kevin Fairbairn (trombone)

23 May 2015, 17.00, Galerie Blazek, Leonhardtstr 12, Graz
basalt
Kevin Fairbairn (trombone)

23 May 2015, 23.00, Grotowski Institute, Laboratory Theatre Space, Przejście Żelaźnicze, Wroclaw
EQUALE

15 May 2015, 20.00, ArtShare, Los Angeles
eiszeiten (first performance)
Trio Kobayashi (Allen Fogel, horn; Matt Barbier, trombone; Luke Storm, tuba)
(+ works by James Tenney, Eleanor Hovda, Liza Lim, Sabrina Schroeder, Steve Takasugi)

9 May 2015, 20.30, Studentski centar, Zagreb
tendril, pauk, codex XII
RB + Ensemble Studio6

3 May 2015, 20.30, Constellation, Chicago
interference
Alejandro Acierto, contrabass clarinet, voice and pedal bass drum
(+ works by Evan Johnson, Malin Bång, Morgan Krauss, Aaron Einbond)

30 April 2015, Sir Jack Lyons Concert Hall, University of York
codex XV (first performance)
Chimera Ensemble
(+ works by Rebecca Saunders, Salvatore Sciarrino and others)

30 April 2015,Storey Hall, RMIT, Melbourne
world-line
ELISION

25 April 2015, 20:00, bau 4 Werkplatz schaerholzbau Kreuzmatte 1, Altbüron (CH)
improvisation
RB (electronics), Jon Rose (violin), Meinrad Kneer (bass)

6 April 2015, 20.00, David Alpert Hall, Los Angeles City College
EARTH
Matt Barbier (trombone), Dustin Donahue (percussion)
(+ works by Roger Reynolds, Matt Barbier, Heather Stebbins, Nicholas Deyoe and Kurt Isaacson)

31 March 2015, 20.00, JACK, Brooklyn, NY
codex XII
TILT Brass
(+ works by Anthony Braxton and Zeena Parkins)

31 March 2015, 19.00, Schönbergzaal, Royal Conservatoire, Den Haag
improvisation
RB & Richard Scott (electronics)

27 March 2015, Trinity Laban Conservatoire, London
tendril
Milana Zarić, harp; RB, electronics (lecture-performance)

24 March 2015, City University, London
tendril (Milana Zarić, harp; RB, electronics); lost (Pavlos Antoniadis, piano)
(+ works by Philip Venables, John Hails, Alistair Zaldua, Barbara Woof, JS Bach, Heinrich Biber, Andrew Noble, Philipp Blume, Evan Johnson)

7 March 2015, Salzburg Biennale
dying words (II)
Ute Wassermann (voice/flute)
(+ works by Luciano Berio, Cathy van Eck, Michael Maierhof, Pia Palme, Simon Steen-Andersen, Michael Vorfeld, Ute Wassermann)

28 February 2015, Sala Manuel M. Ponce, Palacio de Bellas Artes, Mexico City
anatomy
CEPROMUSIC Ensemble conducted by José Luis Castillo

25 February 2015, Queensland Conservatorium, Brisbane
basalt
Ben Marks (trombone)

22 February 2015, KUG, Graz
EARTH
Kevin Fairbairn (trombone), João Carlos Pacheco (percussion)

16 February 2015, 20.00, MUMUTH, Graz
lost
Ian Pace (piano)
+ improvisations by RB, Frank Gratkowski, Manon-Liu Winter

12 February 2015, Heimathafen, Berlin
FURT

12 February 2015, UBC School of Music, Vancouver
CHARON (lecture-recital)
Liam Hockley (bass clarinet)

10 February 2015, Roy Barnett Recital Hall, UBC School of Music, Vancouver
CHARON
Liam Hockley (bass clarinet)
(+ works by Ferneyhough, Finnissy, Evanoff, Maier and Chrysakis)

9 February 2015, St Gregory's Centre for Music, Canterbury Christ Church University
lost
Ian Pace (piano)
(+ works by Lauren Redhead, Chaya Czernowin, Karlheinz Stockhausen and Michael Finnissy)

7 February 2015, 19.30, Frick Fine Arts Building, Pittsburgh
CHARON
Gleb Kanasevich (bass clarinet)

6 February 2015, 19.30, St Davids Episcopal Church, Roland Park, Pittsburgh
CHARON
Gleb Kanasevich (bass clarinet)

3 January 2015, Sant'Anna Arresi, Sardinia
Evan Parker Electroacoustic Ensemble
Evan Parker, Peter Evans, Steve Noble, Walter Prati, Marco Vecchi, Paul Obermayer, RB

12 December 2014, UC San Diego
EARTH
Matt Barbier (trombone), Dustin Donahue (percussion)
(+ works by Michael Finnissy, John Cage and Roger Reynolds)

12 December 2014, khg-Leechquartier, Graz
codex I
Ensemble Schallfeld
(+ works by Pierre Boulez, Jorge Diego Vazquez, Chris
Swithinbank, James Tenney, György Ligeti and Wen-Cheh Lee)

7 December 2014, Dom Omladine, Belgrade
pauk, tendril, codex XII
Ensemble Studio 6
(+ works by Karlheinz Stockhausen)

6 December 2014, Kragujevac
pauk, tendril, codex XII
Ensemble Studio 6
(+ works by Karlheinz Stockhausen)

4 December 2014, CK13, Novi Sad
pauk (first performance), tendril, codex XII
Ensemble Studio 6
(+ works by Karlheinz Stockhausen)

29 November 2014, 19.30, Schönbergzaal, Royal Conservatoire, The Hague
EQUALE

28 November 2014, 19.30, Schönbergzaal, Royal Conservatoire, The Hague
nervous system
RB (electronics)

27 November 2014, 20.00, Porgy & Bess, Vienna
improvisation
SKEIN: Frank Gratkowski (reeds), Achim Kaufmann (piano), Wilbert de Joode (bass), Tony Buck (percussion), RB (electronics)

23 November 2014, 16.00, Huddersfield Contemporary Music Festival
Evan Parker: Twelve for Twelve Musicians
Evan Parker, Neil Metcalfe, John Rangecroft, Percy Pursglove, Mat Wright, Sten Sandell, Toma Gouband, Paul Lytton, Mark Nauseef, Damien Harron, Paul Obermayer, RB

13 November 2014, Columbia College, Chicago
lost
Jonathan Powell, piano
(+ works by Radulescu, Murail, d'Angiolini, Scelsi, Erkoreka, Bumšteinas, Harry, Hayes, Weeks, Crane, Robison & White)

11 November 2014, Spectrum, New York City
lost
Jonathan Powell, piano
(+ works by Radulescu, Murail, d'Angiolini, Scelsi, Erkoreka, Bumšteinas, Harry, Hayes, Weeks, Crane, Robison & White)

1 November 2014, Jazziré, Subotica
improvisation
Yedo Gibson (saxophones), Vasco Trilla (percussion), Milana Zarić (electric harp), RB (electronics)

26 October 2014, Karlsruhe
Aurora
Paul Hübner and Stephen Menotti

26 October 2014, TRANSIT, Leuven
world-line (first complete performance)
ELISION

24 October 2014, Leeds University
from world-line: lens, plus first performances of dust and knot
ELISION

10 October 2014, 20.30, Bimhuis, Amsterdam
improvisation
Evan Parker (saxophones), Peter van Bergen (clarinets), Peter Evans (trumpets), Michael Vatcher (percussion), RB (electronics)

20 September 2014, 17.15, Sint Janskerk, Maastricht
life-form
Arne Deforce (cello), RB & Patrick Delges (electronics)

24 August 2014, Le Bruit de la Musique, St.-Silvain-sous-Toulx (La Creuse)
vale
Richard Craig (flute)

22 August 2014, 22.00, Hauptbahnhof, Berlin
knospend-gespaltener, CHARON, interference
Richard Haynes (clarinets, voice)

12 August 2014, Mechanics Hall, Worcester, MA
CHARON
Gleb Kanasevich (bass clarinet)

26 July 2014, Melbourne
urlicht (first performance), codex XIV (first performance), nervous system (first performance), abglanzbeladen/auseinandergeschrieben
RB with Speak Percussion (Matthias Schack-Arnott, Peter Neville, Eugene Ughetti) and SIAL (Lawrence Harvey)

22 July 2014, 20.00, Make It Up Club, Melbourne
improvisation
RB with Milana Zarić (harp), Joe Talia & Nat Grant (percussion)

21 July 2014, 20.00, Conduit Arts, Melbourne
tendril, codex XII, improvisation
RB with Milana Zarić (harp) & Golden Fur: Samuel Dunscombe (clarinets), James Rushford (viola), Judith Hamann (cello)

20 July 2014, 20.00, Monkey Bar, Melbourne
improvisation
RB with Milana Zarić (harp), Dave Brown (electric guitar)

9 July 2014, soundSCAPE Festival, Maccagno
CHARON
Gleb Kanasevich (bass clarinet)

9 July 2014, 20.00, Artistry, Singapore
improvisation
RB with Timothy O'Dwyer (saxophones), Milana Zarić (harp), Dirk Stromberg (electronics)

7 July 2014, 19.30, Raffles Institution ArtSpace, Singapore
tendril, Katasterismoi, improvisation
RB, electronics; Milana Zarić, harp

30 June 2014, Studio MusikFabrik, Köln
EARTH
Bruce Collings, trombone; Dirk Rothbrust, percussion
(+ works by Xenakis, Grisey & Cage)

30 June 2014, 19.00, Suginami-Koukaido, Tokyo
codex I
Tokyo Gen-On Project
(+ works by Ablinger, Creshevsky, Curran, Kampela, Moondog, Walshe & Adachi)

6 June 2014, 20:15, Acker Stadt Palast, Berlin
improvisation
RB (electronics), Harri Sjöström (soprano & sopranino saxophones), Frank Gratkowski (bass clarinet, saxophones), Veli Kujala (quartertone accordion), Steve Heather (percussion)

25 May 2014, 20.00, Acker Stadt Palast, Berlin
dying words (II)
Ute Wassermann (voice/flute)
(+ works by Peter Ablinger, Robin Hoffmann and Michael Maierhof, also featuring Dafne Vicente-Sandoval (bassoon) and Birgit Ulher (trumpet))

24 May 2014, Belgrade
tendril (first performance of version with electronics)
Milana Zarić, harp, with RB
improvisation
RB (electronics), Zsolt Sörés (viola, electronics), Milana Zarić (harp)

18 May 2014, 20.00, NDR Große Sendesaal, Hannover
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano
(+ works by Schoenberg, Schubert, Telemann, Mozart & Abril)

13 May 2014, 20.00, Konzerthaus Dortmund
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano
(+ works by Schoenberg, Schubert, Telemann, Mozart & Abril)

11 May 2014, 19.30, Sala Municipal de Exposiciones ‘Els Porxets’, Valencia
EQUALE
(+ works by Dick Raaijmakers, Johan van Kreij, Gottfried Michael Koenig, Jan Boerman, Kees Tazelaar and Babis Giannakopoulos)

8 May 2014, Auditorio Nacional de Musica, Madrid
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano
(+ works by Schoenberg, Schubert, Telemann, Mozart & Abril)

7 May 2014, 19.30, Wigmore Hall, London
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano
(+ works by Schoenberg, Schubert, Telemann, Mozart & Abril)

5 May 2014, 20:00, Goethebunker, Essen-Rüttenscheid
improvisation
RB (electronics), Jon Rose (violin), Meinrad Kneer (bass)

4 May 2014, 20:00, Black Box in cuba, Münster
improvisation
RB (electronics), Jon Rose (violin), Meinrad Kneer (bass)

3 May 2014, 20:00, Kunstmuseum, Bochum
improvisation
RB (electronics), Jon Rose (violin), Meinrad Kneer (bass)

2 May 2014, 20:00, Bunker Ulmenwall, Bielefeld
improvisation
RB (electronics), Jon Rose (violin), Meinrad Kneer (bass)

2 May 2014, 14.00, Pollack Hall, Montréal
abglanzbeladen/auseinandergeschrieben
Christian Smith, percussion
(+ works by Ablinger, McCormack, Billone &Crane)

1 May 2014, 19:00, Ulrichsberg
improvisation
RB (electronics), Jon Rose (violin), Meinrad Kneer (bass)

30 April 2014, Skleněná Louka, Brno
improvisation
RB (electronics), Jon Rose (violin), Meinrad Kneer (bass)

28 April 2014, Western Washington University Performing Arts Center, Bellingham, WA
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano
(+ works by Schoenberg, Schubert, Telemann, Mozart & Abril)

26 April 2014, University of Arts, Belgrade
tendril (first performance)
Milana Zarić, harp

25 April 2014, Maison symphonique de Montréal
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano
(+ works by Schoenberg, Schubert, Telemann, Mozart & Abril)

23 April 2014, 20.00, The Music Centre at Strathmore, Washington, DC
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano
(+ works by Schoenberg, Schubert, Telemann, Mozart & Abril)

16 April 2014, 19.30, Troy Savings Bank Music Hall, Troy, NY
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano
(+ works by Schoenberg, Schubert, Telemann, Mozart & Abril)

5 April 2014, 20.00, Theaterhaus, Stuttgart
dying words (II)
Ute Wassermann (voice/flute)

27 March 2014, 20.00, La Poêle, Montréal
interference
Lori Freedman (contrabass clarinet, voice, pedal bass drum)

25 March 2014, 19:00, Kunsthalle, Budapest
improvisation
RB (electronics), Zsolt Sörés (viola, electronics), Milana Zarić (harp)

19 March 2014, 20.00, Carriage Works, Sydney
lens (first performance)
ELISION: Tristram Williams (flugelhorn), Daryl Buckley (electric lap steel guitar)

18 March 2014, 20.00, Sydney
Adocentyn, codex IV
ELISION

17 March 2014, 19.30, Melbourne University
Adocentyn (first performance of duo version), codex IV
ELISION

25 February 2014, Edinburgh
vale
Richard Craig (flute)

18 February 2014, 19.00, City University, London
vale (first performance)
Richard Craig (flute)
(+ works by John Croft, Georges Aperghis, Brian Ferneyhough, Kristian Ireland)

6 February 2014, 19:30, Koninklijk Conservatorium, Den Haag
EQUALE

2 February 2014, MaTerra Mesto, Novi Sad
codex III
Ensemble Studio6

1 February 2014, Jacqueline Du Pré Music Building, Oxford
lost
Jonathan Powell (+ works by Martyn Harry, Simon Holt,Horatiu Radulescu, Giacinto Scelsi, Gabriel Erkoreka, Tristan Murail, Peter Graham, Arturas Bumšteinas, Ruta Vitkauskaite and John White)

15 December 2013, 20:00, Urban Incubator, Belgrade
improvisation
RB (electronics), Andrea Berendika (flutes), Igor Čubrilović (live mixing), Rodrigo Cazares (video), Djordje Marković (electric guitar), Rastko Popović (electric viola), Manja Ristić (violin), Teodora Stepančić (bass guitar, objects), Milana Zarić (harp, percussion)

8 December 2013, 17:00, Tuchfabrik (TUFA), Trier
interference
Richard Haynes (contrabass clarinet)
(+ works by Leah Barclay, Jennifer Walshe)

28 November 2013, 19:30, Koninklijk Conservatorium, Den Haag
arboreal

22 November 2013, 22:00, AUXXX, Berlin
improvisation
RB (electronics), Richard Scott (electronics), Zsolt Sőrés (viola)

19 November 2013, Huddersfield Contemporary Music Festival
dying words (II) (first performance)
Ute Wassermann (voice/flute)

13 November 2013, 20:30, HUB Gallery, Belgrade
improvisation
RB (electronics), Jasna Veličković (electronics), Ivana Grahovac (cello), Igor Čubrilović (electric guitar), Milana Zarić (zither & percussion)

9 November 2013, 20:00, The Firehouse Space, Brooklyn
Aurora
William Lang, trombone
(+ works by Timothy McCormack and others)

3 November 2013, Greenwich House Music School, New York
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano
Aurora, basalt (2 performances of each)
Tilt Brass Ensemble
(all-day event to launch Hilary Hahn's In 27 Pieces recording)

27 October 2013, 17:00, Philharmonie, Essen
interference
Carl Rosman (musikFabrik)
(+ works by Karlheinz Stockhausen, James Tenney and Rebecca Saunders)

20 October 2013, 14:00, Conrad Prebys Music Center, UCSD, USA
abglanzbeladen/auseinandergeschrieben
Ryan Nestor
(+ works by Gerald Eckert and Marcelo Lazcano)

20 October 2013, Vortex, London (mopomoso)
trio: FURT + John Russell (electric guitar)

19 October 2013, 20.00, Deptford Town Hall, London
FURT

16 August 2013, Le Bruit de la Musique, St.-Silvain-sous-Toulx (La Creuse)
FURT

20 July 2013, Villa Elisabeth, Berlin
equale (first performance)
electronic music, collaborative composition with Kees Tazelaar

14 June 2013, 19.30, Sir Jack Lyons Concert Hall, University of York
news from nowhere
Chimera Ensemble
(+ works by Unsuk Chin, Liza Lim, Harrison Birtwistle)

1 June 2013, 19.00, Schott, London
lost
Jonathan Powell (piano)
(+ works by Aperghis, Radulescu, Messiaen, Busoni, Sorabji)

21 May 2013, 20:30, BKA-Theater, Berlin
inward
Kristjana Helgadóttir (flute), Matthias Engler (percussion)
(+ works by Jo Kondo, Marek Kopelent, Claudio Ambrosini, Abel Paul, Bunita Marcus)

19 May 2013, Art Tower, Mito, Japan
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

18 May 2013, Musique Action, Nancy
FURT

17 May 2013, City Auditorium, Kurashiki, Japan
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

16 May 2013, Performing Arts Center, Hyogo, Japan
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

14 May 2013, Tokyo Opera City Concert Hall, Japan
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

12 May 2013, Sayaka Hall, Yokohama, Japan
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

11 May 2013, Shirakawa Hall, Nagoya, Japan
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

7 May 2013, Walt Disney Concert Hall, Los Angeles, USA
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

6 May 2013, Stadtgarten, Cologne
improvisation
Skein: RB (electronics), Tony Buck (percussion), Frank Gratkowski (reeds), Wilbert de Joode (contrabass), Achim Kaufmann (piano), Okkyung Lee (cello)

5 May 2013, Alte Feuerwache, Mannheim
improvisation
Skein: RB (electronics), Tony Buck (percussion), Frank Gratkowski (reeds), Wilbert de Joode (contrabass), Achim Kaufmann (piano), Okkyung Lee (cello)

4 May 2013, dOeK Festival, 20.30, Bimhuis, Amsterdam
improvisation
Skein: RB (electronics), Tony Buck (percussion), Frank Gratkowski (reeds), Wilbert de Joode (contrabass), Achim Kaufmann (piano), Okkyung Lee (cello)

2 May 2013, dOeK Festival, 21.00, Blue Rascal @ De Slang, Amsterdam
improvisation
Skein: RB (electronics), Tony Buck (percussion), Frank Gratkowski (reeds), Wilbert de Joode (contrabass), Achim Kaufmann (piano), Okkyung Lee (cello)

29 April 2013, 18.30, Université de Rouen
The Unthinkable
(+ works by Curtis Roads, Brigitte Robindoré, Gerard Pape and Iannis Xenakis)

28 April 2013, Belgrade
codex XII (first performance)
Ensemble Studio 6 with RB

24 April 2013, Belgrade
codex I
Ensemble Studio 6

12 April 2013, Royal Conservatory, The Hague (Composing Spaces festival)
codex XIII (first performance)
Sonology Electroacoustic Ensemble

29 March 2013, Mexico City
anatomy, codex I
Ensemble instrumental de Cepromusic

16 March 2013, Borusan Müzik Evi, Istanbul
FURT

9 March 2013, Ausland, Berlin
improvisation
RB (electronics), Richard Scott (electronics), Michael Vorfeld (percussion)

27 February 2013, Stellenbosch University, South Africa
Ne songe plus à fuir
Friedrich Gauwerky, cello
(+ works by Dallapiccola, BA Zimmermann, Michael Blake, Stockhausen) 

27 February 2013, Straz Center, Tampa, FL., USA
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

25 February 2013, McCarter Center, Princeton, NJ., USA
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

24 February 2013, NJPAC, Newark, NJ., USA
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

19 February 2013, Santa Fe Concert Association, Santa Fe, NM., USA
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

16 February 2013, 19.30, University College Cork
codex IV, aurora
ELISION
(+ works by Ann Cleare, Franco Donatoni, Liza Lim)

14 February 2013, Arsht Center, Miami, FL., USA
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

12 February 2013, 19.30, Kevin Barry Room, National Concert Hall, Dublin
codex IV, aurora
ELISION
(+ works by Ann Cleare, Franco Donatoni, Liza Lim, Timothey McCormack, Luke Paulding)

9 February 2013, San Francisco Performances, San Francisco, CA., USA
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

9 February 2013, 19.30, St Paul's Hall, Huddersfield
codex IV
ELISION

7 February 2013, Seven Days of Opening Night, Tallahassee, FL., USA
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

29 January 2013, Philharmonie, Berlin
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

28 January 2013, Royal Academy of Music, London
fold
Christopher Redgate (oboe)
(+ works by Sam Hayden and Dorothy Ker)

26 January 2013, Wigmore Hall, London
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

18 January 2013, Auditorium de Lyon
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

12 January 2013, Palais des Beaux-Arts, Brussels
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

11 January 2013, Haus der Kunst, Munich
improvisation
Evan Parker, Paul Lytton and FURT

9 January 2013, Philharmonie, Luxembourg
shade
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

5 January 2013, Festspielhaus, Baden-Baden
shade (first performance)
Hilary Hahn, violin; Cory Smythe, piano

8 December 2012, Images Sonores, Liège
life-form
Arne Deforce, cello; RB & Patrick Delges, electronics

5 December 2012, 19.30, Konservatoriets koncertsal, Esbjerg
lost
Jonathan Powell, piano
(+ works by Radulescu, BA Zimmermann, Busoni, Bentzon)

3 December 2012, 18.30, Maison de l'Université, Université de Rouen
The Unthinkable

30 November 2012, 19.30, Sir Jack Lyons Concert Hall, York University
codex I

Chimera Ensemble
(+ works by Thomas Adès, Tansy Davies, Azlee Babar and others)

25 November 2012, Oslo (time and venue tba)
fold
Christopher Redgate (oboe)
(+ programme tba)

22 November 2012, Exploratorium, Berlin
improvisation
RB (electronics), Frank Gratkowski (reeds), Achim Kaufmann (piano)

19 November 2012, 21.00, Madame Claude, Berlin
improvisation
RB (electronics), Richard Scott (electronics), Olaf Rupp (guitar)

16 November 2012, 20.00, Kunsthalle Worpswede
Ne songe plus à fuir
Friedrich Gauwerky, cello
(+ works by John Cage, Yann Diederichs and Martin Herchenröder)

15 & 16 November 2012, Berlin
dying words (first performance)
Ute Wassermann, voice + flute; Michael Vorfeld, light-performance
(+ works by Matthias Kaul, Michael Maierhof, Andrew Noble, Ute Wassermann)

12 November 2012, Kees van Baarenzaal, Koninklijk Conservatorium, Den Haag
life-form
Arne Deforce, cello; RB & Patrick Delges, electronics
(+ works by John Cage, Brian Ferneyhough, Iannis Xenakis, Raphaël Cendo, James Dillon, Jonathan Harvey)

11 November 2012, 16.00, Royal Northern College of Music, Manchester
fold
Christopher Redgate (oboe)

11 November 2012, 15.00, Concertgebouw Brugge
life-form
Arne Deforce, cello; RB & Patrick Delges, electronics

10 November 2012, 's-Hertogenbosch (November Music)
life-form (first performance)
Arne Deforce, cello; RB & Patrick Delges, electronics

8 November 2012, 19.30, JAMU, Brno
lost
Jonathan Powell, piano
(+ works by Aperghis and Radulescu)

3 November 2012, 20.15, Theater Dakota, Den Haag
basalt
Chris McIntyre (trombone)
(+ works by Anthony Coleman, Chris McIntyre and John Cage)

27 October 2012, 13.00, Bomuldsfabrikken, Arendal
cell
POING - Rolf-Erik Nystrøm (alto sax), Frode Haltli (accordion), Hakon Thelin (contrabass)
(+ programme tba)

27 October 2012, 20.00, Greenwich House Music School, New York City
basalt
Chris McIntyre (trombone)
(+ works by Anthony Coleman, Chris McIntyre and John Cage)

20 October 2012, Donaueschingen (Donaueschinger Musiktage)
RB & Paul Obermayer: spukhafte Fernwirkung
fORCH - RB & Paul Obermayer (electronics), Phil Minton & Ute Wassermann (voices), John Butcher (saxophones), Lori Freedman (clarinets), Paul Lovens (percussion), Rhodri Davies (electric harp)
(+ AMM)

15 October 2012, 17.30, Caféteatret, Oslo
cell
POING - Rolf-Erik Nystrøm (alto sax), Frode Haltli (accordion), Hakon Thelin (contrabass)
(+ programme tba)

11 October 2012, Malmö
cell
POING - Rolf-Erik Nystrøm (alto sax), Frode Haltli (accordion), Hakon Thelin (contrabass)
(+ programme tba)

8 October 2012, 20.00, Haugesund billedgalleri, Haugesund
cell
POING - Rolf-Erik Nystrøm (alto sax), Frode Haltli (accordion), Hakon Thelin (contrabass)
(+ programme tba)

6 October 2012, Munich
improvisation
RB (electronics) with ICI Ensemble

5 October 2012, 20.00, Rallarhuset, Rjukan
cell
POING - Rolf-Erik Nystrøm (alto sax), Frode Haltli (accordion), Hakon Thelin (contrabass)
(+ programme tba)

4 October 2012, 19.00, Stabekk kino, Stabekk
cell
POING - Rolf-Erik Nystrøm (alto sax), Frode Haltli (accordion), Hakon Thelin (contrabass)
(+ programme tba)

28 September 2012, 13.00, South Melbourne Town Hall
Aurora
Tristram Williams (flugelhorn), Ben Marks (alto trombone)
(+ works by Luciano Berio, Vinko Globokar and Evan Johnson)

21 August 2012, Birmingham
Karlheinz Stockhausen: from Aus den sieben Tagen
RB (electronics), Chris Cutler (percussion & electronics)

12 August 2012, Naherholung Sternchen, Berlin
improvisation
RB (electronics), Tomomi Adachi (voice & electronics), Ute Wassermann (voice)

27 July 2012, Schott, London
fold
Christopher Redgate (oboe)
(+ works by Sam Hayden, Edwin Roxburgh and Dorothy Ker)

10 July 2012, Oxford, OH, USA (International Double Reed Society conference)
fold
Christopher Redgate (oboe)
(+ works by Sam Hayden, Edwin Roxburgh and Dorothy Ker)

29 June 2012, Villa Elisabeth, Berlin
quasicrystal (first performance)
(as part of a concert celebrating Ingrid Beirer's 31 years at the DAAD, on the occasion of her retirement)

21 June 2012, Belgrade
codex I
Ensemble Studio 6
(+ works by Luciano Berio, Kaija Saariaho, Emmanuel Nunes and Jasna Velickovic)

19 June 2012, Harwich (Harwich Festival of the Arts)
fold (first performance)
Christopher Redgate (oboe)
(+ works by Michael Finnissy, Stace Constantinidou, Christopher Fox, Kenneth Hesketh, Christopher Redgate, Roger Redgate)

2 June 2012, Miss Hecker, Berlin
improvisation
RB (electronics), Jon Rose (violin), Meinrad Kneer (contrabass)

13 May 2012, 18:00, EMPAC, Troy, NY, USA
interference (US premiere)
Carl Rosman (musikFabrik)
(+ works by Claude Vivier, John Cage and others)

11 May 2012, 20:30, Kunstraum Walcheturm, Zürich
FURT
(+ AM(VR)EE)

11 May 2012, 20:00, Queensland Conservatorium of Music, Brisbane
wound I-V
codex I
ELISION
(+ works by Liza Lim, Timothy McCormack, Rebecca Saunders)

8 April 2012, 20:00, CPMC Concert Hall, University of California, San Diego
inward
Rachel Beetz (flute), Dustin Donahue (percussion)
(+ works by Takemitsu, Murail, Reynolds, Gervasoni, Saariaho, Sciarrino)

3 May 2012, Scarborough
improvisation
RB (electronics), Han-earl Park (electric guitar)

18 April 2012, 20:30, Kunstraum Walcheturm, Zürich
cell
POING - Rolf-Erik Nystrøm (alto sax), Frode Haltli (accordion), Hakon Thelin (contrabass)
(+ works by Maja Ratkje, Jexper Holmen & Herman Vogt)

17 April 2012, 20:00, Sud Basel, Basel
cell  (first performance)
POING - Rolf-Erik Nystrøm (alto sax), Frode Haltli (accordion), Hakon Thelin (contrabass)
(+ works by Maja Ratkje, Jexper Holmen & Herman Vogt)

15 April 2012, 19:00, Bunker Ulmenwall, Bielefeld
improvisation
RB (electronics), Frank Gratkowski (reeds & flute), Wilbert de Joode (contrabass), Achim Kaufmann (prepared piano)
(+ Lotte Anker/Craig Taborn/Gerald Cleaver/Wilbert de Joode)

14 April 2012, 20:00, Villa Elisabeth, Berlin
inward
Kristjana Helgadóttir (flute), Matthias Engler (percussion)

3 April 2012,Volgograd
inward
Kristjana Helgadóttir (flute), Matthias Engler (percussion)

24 March 2012, 18:00, Théatre Pitoëff, Geneva (Festival Archipel)
nacht und träume
Arne Deforce (cello), Yutaka Oya (piano), RB (electronics)
(+ works by BA Zimmermann & Samuel Beckett)

10 March 2012, 18:30, Théatre Les Ateliers, Lyon (Biennale Musiques-en-scène)
nacht und träume
Arne Deforce (cello), Yutaka Oya (piano), RB (electronics)
(+ works by BA Zimmermann & Samuel Beckett)

1 February 2012, Arkhipovsky Salon, Moscow
Tract, Invention 6
Yury Favorin, piano